Středa, 5 října, 2022
spot_img

Jedna planeta nám nestačí, ode dneška žijeme na dluh

Den, kdy lidstvo vyčerpá svůj roční „příděl“ vody, úrodné půdy či lesů, každý rok přichází dřív. Letos už 28. července.

Počty ryb, množství plodin nebo třeba pitné vody, které planeta dokáže za rok vydat a obnovit, jsou omezené a lidstvu už nestačí. Stejně tak plocha lesů, které by mohly pohlcovat námi vyprodukovaný oxid uhličitý. Názorně to ukazuje Earth Overshoot Day čili Světový den přečerpání zdrojů. Připadá na datum, kdy lidstvo využije veškerou biokapacitu, tedy všechny biologické zdroje, které Země umí poskytnout během jednoho roku. Je to den, kdy požadavky lidstva překročí nabídku planety. Poté dochází k čerpání zdrojů na dluh, které logicky budou chybět v budoucnu. Důsledkem tohoto deficitu je také nadměrné hromadění emisí oxidu uhličitého.

Letos tento den dle dat Global Footprint Network připadá už na 28. července. Abychom měli „srovnané účty“, potřebovali bychom na rok při současném životním stylu 1,75 planety. Pro srovnání v roce 2018 bychom vydrželi do 1. srpna, ovšem v roce 1970 to bylo 29. prosince.

Kdyby všichni lidé žili jako občané České republiky, přišel by letos konec mnohem dřív – 12. dubna. Nejdříve by zásoby vyčerpal Katar (10. února). Obyvatelé některých zemí mají ovšem ekologickou stopu nižší, než je biokapacita na osobu. Průměrné množství biologicky produktivní souše a vodní plochy na jednoho obyvatele planety činí 1,6 globálního hektaru. Pokud daný stát tuto hodnotu nepřekročí, Overshoot Day v něm nenastává. Týká se to třeba Nepálu, Srí Lanky či řady afrických zemí.

Který den bychom vyčerpali zdroje, pokud by všichni žili jako občané uvedených států? Foto/grafika: Global Footprint Network

Earth Overshoot Day počítá mezinárodní nezisková organizace Global Footprint Network, která sleduje dopady klimatické změny a snaží se měnit náš přístup a zpomalit spotřebovávání obnovitelných zdrojů.

Metodika výpočtu se opírá o nejnovější vydání národních ekologických stop a biokapacity, která jsou zdrojem pro veškeré analýzy ekologických stop po celém světě. Aktuálně je spravuje a vydává Iniciativa ekologické stopy na univerzitě York v kanadském Torontu. Základem jsou data, která už od roku 1951 sbírá OSN ve více než 200 zemích.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Antikonfliktní výstava: Umělci z Česka, Ukrajiny i Ruska společně pod jednou...

Jak válku vidí ruská média? A jak se změnil život Ukrajincům? Pražská galerie Ex Post nabízí i prostor k diskuzi lidem s rozdílnými postoji a názory.

Už znáte organickou společnost Beloved?

Milovaná značka. Tak by se dal přeložit název organické společnosti Beloved Alexandry Lyashko, která sází na přírodní a čisté...

Milujte a šetřete oceány se značkou Biotherm

Francouzská značka Biotherm se stala hlavním výkonným partnerem Oceánografického institutu v Monaku, který provozuje Nadace monackého knížete Alberta I....

Nová kolekce Longchamp je v rytmu rock’n’rollu

Objevování vlastní cesty a nezávislosti je tématem nové kolekce Longchamp's Fall / Winter 2019. V New Yorku, v rámci...

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu