Čtvrtek, 6 října, 2022

Její panenky pomáhají onkologicky nemocným dětem zvládat léčbu i samotu

Jana Koreňová ve volném čase a zdarma vyrábí onkopanenky – kamarády pro malé onkologicky nemocné pacienty. Pustila se do toho před pár lety bez zkušeností a praxe. Od té doby udělala radost víc než dvěma stovkám dětí.

Téma závažné nemoci k Janě samo přišlo, když jí v roce 2018 onemocněl tatínek. Seznamovala se s průběhem nemoci a zajímalo ji, jak je možné pacientům ulehčit náročné období. Zjistila při tom, že neexistuje mnoho možností pro děti. Napadlo ji vytvořit pro ně panenky, které budou vypadat stejně jako malí pacienti.

Rok učení a zkoušení

Měla skvělou myšlenku, chyběly jí ovšem praktické zkušenosti s výrobou hraček, neuměla ani šít. Původně plánovala, že se budou panenky sestavovat z několika dílů, nakonec dospěla k tomu, že je sešívá z látky potištěné vlastní ilustrací. Na začátku si nechala poradit, bylo by jí však líto nechat výrobu panenek na jiných. Chtěla si celý proces ohlídat sama, proto se pustila do samostudia. Učila se ovládat šicí stroj i grafický program na počítači, sledovala výuková videa na internetu a šila hromady střihově jednodušších věcí jako třeba deky nebo čepice.

Trvalo skoro rok, než si byla svými schopnostmi jistá. Po dvaceti zkušebních panenkách konečně ušila kousek, který mohla darovat prvnímu pacientovi. První krabici s panenkami odvezla na onkologické oddělení do pražské nemocnice v Motole.

Průvodce nemocí

Malé děti nerozumí projevům nemoci ani řadě vyšetření, která musejí během dlouhotrvající léčby podstoupit. Nechápou, proč přišly o vlasy a proč se na ně ostatní děti nebo i dospělí dívají divně. Panenka je provede složitým obdobím a stává se kamarádem, který jim pomůže překonat osamělost a pocit jinakosti. Stejně jako malí pacienti má onkopanenka například roušku nebo katetr. Lékař může na takové loutce vysvětlit a předvést vyšetření a zákroky, které pak děti lépe snášejí, když v tom nejsou samy.

Do nemocnic Jana dodává panenky různých podob, které pak zdravotníci předávají dál. Loni šila i krtky, protože se díky spolupráci s Nadačním fondem dětské onkologie Krtek staly onkopanenky oficiálním parťákem dětí ve Fakultní nemocnici Brno.

Šije onkopanenky také na zakázku a dokáže ji vyrobit dítěti podle přání. Může to být princezna, baletka, pirát, s katetrem, nebo bez… Jana nabízí přes dvacet variant a upraví podle zadání třeba i barvu pyžama. Máte-li doma malého onkologického pacienta nebo víte, komu by taková panenka udělala radost, můžete se jí ozvat na Facebook nebo Instagram Onkopanenky.

Každý úsměv na dětské tváři Janě udělá radost. Těší ji, když ví, že někomu mohla pomoci. Když loni přebírala ocenění Laskavec, vyslovila přání: „Nejkrásnější by bylo, kdyby se povedlo najít lék, který by nemoc úplně vymýtil, a onkopanenky by vlastně nebyly potřeba.“

Ocenění Laskavec spojený s finanční odměnou uděluje Nadace Lilie & Karla Janečkových lidem, kteří konají dobré skutky a šíří laskavost. Jestli znáte někoho, kdo by si titul Laskavec  zasloužil, nominujte ho prostřednictvím formuláře na stránkách nadace.

Vychází 29. září

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...
Zahradní architekt Petr Hodonický: Největší vliv na mě měla babička

Zahradní architekt Petr Hodonický: Největší vliv na mě měla babička

Úspěšný zahradní architekt Petr Hodonický rád smýšlí o zahradách jako o venkovním pokoji, který prodlouží váš  obytný prostor. Když tvoří, opírá se nejen o...

Kiehl’s představuje rostlinnou péči ze semen konopí

Odborníci značky Kiehl’s, inspirováni lékárenskou tradicí, se stále snaží hledat využití účinných bylin ve svých výrobcích. Není tomu jinak...

Zakladatelky nové české módní značky místo trendů sázejí na pohodlí a udržitelnost

Značka Jamie Collection, za níž stojí Michala Smelíková a Jana Potůčková, se zrodila během loňské karantény. Oběma dámám chyběla...

V poslední vánoční soutěži můžete získat dárkový set čaje a hrnku Kusmi Tea

Náš vánoční speciál, v němž jste mohli od 6. do 18. 12. soutěžit o produkty 12 skvělých značek, je...

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu