Domů INTERVIEWS Monika Valentová a Martin Veselovský: Baví nás spolu klábosit

Monika Valentová a Martin Veselovský: Baví nás spolu klábosit

Jak vypadá manželství dvou moderátorů? Monika Valentová a Martin Veselovský jsou spolu 22 let a pořád mají o čem mluvit. A tím, že je to jejich profese, to rozhodně není.

 

Martin působí na obrazovce velmi klidně a rozvážně. Monika zase vypadá jako křehká víla. Oba manželé, rodiče šestnáctileté Rozálie a dvanáctileté Viktorie, se ale umí i rozčílit, zdravě naštvat a jako každý si zažili chvíle, které nebyly zrovna veselé.

Vaše dcery jsou v pubertě. Jak to zvládáte?

Martin Před dvěma a půl roky jsme se stěhovali a celé to akcelerovalo. Do té doby jsme bydleli v bytě, kde byly holky v jednom pokoji. Náš i jejich subjektivní pocit byl ten, že se pravděpodobně příští týden zabijí, jestli každá nebude mít svůj pokoj. Po přestěhování každá zmizela do toho svého a naplno propuklo v plné parádě všechno, co je s pubertou spojené. Ale není to tak hrozné, ještě neutíkají z domu a nedělají jiné šílené věci… Takže průběh je asi standardní. No a někteří z nás to nesou líp, někteří hůř.

Kdo to nese hůř?

Monika Tím Martin naráží samozřejmě na mě. Asi jsem se do rodičovství daleko víc položila a realizovala jsem se skrze něj možná až příliš. S každou dcerou jsem vždy přestala pracovat. Jak vstoupily do puberty a přestaly mě tolik potřebovat, což se stane ze dne na den, bylo to pro mě těžké, objevila se prázdná propast a já nevěděla, čím ji mám zaplnit. To je teď moje aktuální téma. Se stěhováním se opticky zvýraznilo to, co se pravděpodobně dělo už v původním bytě, ale my jsme to asi ještě nechtěli vidět. My i děti jsme jeli v zajetých stereotypech, jako bylo třeba večerní čtení. Viki bylo deset a Róze čtrnáct, a přesto jsem jim každý večer docela dlouho četla. Přestěhováním to skončilo, to jsem taky těžce nesla.

Jak trávíte společný čas, když jste všichni čtyři pohromadě?

Monika Jednou denně se sejdeme většinou u večeře, o víkendu u oběda. U stolu tedy každý den. Připadá mi to hodně důležité, protože to často bývají jediné chvíle, kdy jsme spolu. Starší dceři je už šestnáct a půl. Pořád s námi ještě chtějí jezdit na dovolenou. Musíme pečlivě vybírat destinaci, aby je to zajímalo. Starší má ráda Francii a francouzštinu, takže jsme ji utáhli na Paříž, Normandii, teď plánujeme Provence. Nedávno mi naznačovala, že ráda pojede, ale že by to nemuselo být na celý týden. (smích)

Martin Jsme ve fázi, kdy zájmy jednotlivých členů rodiny jsou trochu jiné. Když byly malé, šéfovali jsme program my a bylo to docela snadné. Teď každou zajímá trochu něco jiného a jako na potvoru se mnou nikdo nechce chodit do válečných muzeí. Což nechápu.

Monika Viktorka s tebou byla asi třikrát.

Martin To ano, ale uplatil jsem ji něčím sladkým.

Co vy dva? Máte čas být jen spolu? Vztah je třeba kultivovat.

Monika Čas na sebe máme.

Martin Možná ho máme někdy až moc.

Monika Poměrně často spolu chodíme do hospody. Máme kolem sebe na Žižkově spoustu sympatických podniků. Chodíme ke Kurelům, k Vodouchovi, do Porke… Nás vlastně baví spolu mluvit. Rádi klábosíme u piva nebo u vína.

Martin Prokecáme spoustu večerů.

Monika Teď jsme si koupili konečně dvě křesla. Tak jsme pár večerů propovídali v nich. A jsou to dlouhé večery, jdeme spát třeba ve tři. Podle toho to pak ráno vypadá.

Martin Ale je to důležité.

Nosíte si témata k hovoru z práce?

Martin To moc ne. Já práci, až na výjimky, kdy potřebuju něco konzultovat, domů nepřetahuju.

Monika Mluvíme o všem. Co komu přijde v ten moment důležité, je to spontánní.

Martin My si od začátku, co jsme spolu začali chodit, hodně povídáme. Taky jsme asi pět let tancovali, chodili jsme do tanečních kurzů, ale teď to dost flákáme.

Monika To bylo fajn. Skončili jsme, když přestala chodit hlídací babička. Cítili jsme vůči ní zodpovědnost: když už se chudinka vypraví a jde nám hlídat děti, musíme do tanečních jít. Když se holky začaly hlídat samy, motivace polevila. Občas jsme šli za taneční, třeba právě do hospody, a pak to úplně lehlo. Jsme teď v přelomovém období. Pořád jsme fungovali hodně silně jako rodiče, snažili jsme se třeba o volném víkendu jet všichni čtyři na kola, ale to už se podaří málokdy. Takže se učíme zdravě se na to vykašlat a dělat něco sami.

Martin Potřebujeme si to definitivně přebrat tak, že ještě chvilku a už pak budeme zase jen my jako před sedmnácti lety.

Monika Teď nám zrovna naordinovaly, že máme s Martinem zůstat na chalupě, kam vezeme matrace. Chtěli jsme jet na otočku a ony nás uprosily, abychom tam přespali. Sondovala jsem, co se bude zatím dít v našem bytě a vypadá to, že tam bude hodně dětí. Ony už tu svobodu moc chtějí, ale my to ještě nevidíme a částečně nechceme. Nejdřív jsme chodili ve čtyřech, pak ve třech, už to bylo smutné, že s námi není Rozárka. Teď se to chýlí k tomu, že budeme zase chodit ve dvou.

Celý rozhovor si můžete přečíst v aktuálním čísle WHAT,které je právě na stáncích.

Klavírista Tomáš Kačo: Rád narušuji pravidla

Když v pěti letech poprvé usedl za klavír, nikoho by nenapadlo, že ty malé prsty vyťukávající první tóny jednou roztleskají Carnegie Hall. Za pohádkovým...
Zahradní architekt Petr Hodonický: Největší vliv na mě měla babička

Zahradní architekt Petr Hodonický: Největší vliv na mě měla babička

Úspěšný zahradní architekt Petr Hodonický rád smýšlí o zahradách jako o venkovním pokoji, který prodlouží váš  obytný prostor. Když tvoří, opírá se...

Lilia Khousnoutdinova: I tygři přebíhají do Bhútánu

Narodila se v ruském Magnitogorsku, na Oxfordu vystudovala politologii a historii, píše, navrhuje šperky, je i lektorkou,...

Emancipace v architektuře. Jaká byla úloha a obraz žen během posledních dvou století?

Asi nejznámější dámou, která posouvala hranice architektury byla rodačka z Iráku Zara Hadid, která jako první žena...

V Berlíně vystavují hudební nástroje ozdobené toaletním papírem i suchým ledem

Čtyřiadvacet pian a klavírů je k vidění v KW Institutu pro současné umění v Berlíně. Nejde ale o žádnou...
Zavří­t reklamu