Úterý, 1 prosince, 2020

Lucie Výborná: V přítomném okamžiku

„Žít teď a tady.“ Od nejrůznějších duchovních guru, ale i z reklam tu větu slýcháme tak často, že se stala téměř frází. Moderátorka Lucie Výborná ale patří k nemnoha lidem, kteří skutečně žijí přítomným okamžikem. Ať už zpovídá své hosty ve studiu Radiožurnálu nebo stoupá na horské vrcholky.

Stalo se vám někdy, třeba v době dospívání nebo na začátku dospělosti, že by vám někdo vyčítal, že neplníte klasickou ženskou roli, že nejste „správná žena“? Třeba kvůli vaší zálibě v adrenalinových sportech, horolezectví, motorkách?

Do svých třiatřiceti let jsem se na to nikoho neptala. Bylo mi to dost jedno. Potom se mi narodila dcera Vanessa – a změnilo se to mávnutím proutku. Najednou jsem neměla potřebu odjíždět do hor. Deset let jsem byla doma s dítětem. Jenom na hodinu nebo dvě denně jsem odjížděla do rádia. Vůbec jsem ji nechtěla opouštět. Aby nemusela dostávat mléko z lahvičky, jezdila jsem do rozhlasu na motorce, abych byla rychleji doma. Můj první velký výlet přišel až v roce 2014, kdy jsem jako reportérka jela na expedici na K2 s Radkem Jarošem. Ale to už bylo Vanesse deset. Pak jsem se začala do hor vracet a teď se vracím ve velkém.

Nebyly pro vás extrémní sporty třeba určitou formou protestu?

Neměla jsem proti čemu protestovat, měla jsem úžasné rodiče. Je pravda, že maminka by si bývala přála, abych třeba ještě hrála na klavír, ale naši byli výjimeční lidé. Maminka se jen někdy zarazila a říkala: „Po kom ty jseš?“ Byla jsem lesní dítě, vždycky jsem byla ráda, když jsem mohla brouzdat někde v přírodě. Rodiče nemohli přijít na to, po kom jsem to asi zdědila? Nedávno jsem se připravovala na rozhovor s vynikajícím vědcem, neuropatologem, filozofem a skvělým člověkem – Františkem Koukolíkem. On velmi krásně píše o tom, že genetika má velký smysl pro humor a při vytváření DNA dítěte si může sáhnout až dvě stě let zpátky, do generací jeho předků. Pak se rodiče diví, že dítě se jim nepodobá, ať už fyzicky, nebo mentálně. Tím si to vysvětluji: možná nějaký zatoulaný gen odněkud z minulosti.

Lucie Výborná pro whatnews
Foto: Lucie Robinson

Co sdílíte s manželem a s rodinou, když horské výpravy pro vás nejsou ten společný jmenovatel?

Nejsou. Manžel se nad tím vždycky jen pousměje. Každá rodina má nějakou soudržnost na základě společně zažitých rodinných historek, drží ji pohromadě nějaké hlášky a styl humoru, který se také do obrovské míry dědí.

Stává se vám, že lidi vtipkují na úkor vašeho příjmení? Třeba ve chvíli, kdy si vůbec nepřipadáte „výborná“?

Myslím si, že jména opravdu mají svůj význam. Ať už křestní nebo příjmení. Byla jsem velmi ambiciózní sportovní dítě. Když někdo na různých závodech razil heslo „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“, v duchu jsem si říkala: „Ježíšmarjá, co je to za pokrytectví?! Když už tam jdu, tak chci vyhrát!“ Když máte příjmení Výborná, automaticky to vytváří nějaká očekávání. Čekalo se, že budu výborná. A já jsem cítila, že to musím naplnit, že abych někoho nezklamala, musím být úplně ve všem ta nejlepší. Málem jsem uhonila sama sebe.

Změnilo se to nějak během života?

Po narození dcery mě to opustilo, ale musím přiznat, že některé grify ze sportu jsou skvělé. Teď sice vím, že nemusím vyhrát, ale když budu chtít, tak se nevzdám. Prostě půjdu, vylezu na horu, dodělám svou práci. A i když budou všichni proti mně, budu-li přesvědčená, že tenhle člověk je na rozhovor ten pravý, prostě ho udělám. Třeba to bude chyba, třeba si pak odnesu následky. Ale nevzdám se.

Celý rozhovor s Lucií Výbornou si můžete přečíst v aktuálním čísle WHAT, které je právě na stáncích.

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Herečka Aňa Geislerová: Bytostně nesnáším být kohokoli obětí

Ať už se objeví ve velkofilmu zahraniční produkce, nebo v režijním debutu s nízkým rozpočtem, hraje vždycky naplno. Aňa Geislerová je ale taky spisovatelka....

Londýnský architekt navrhl nádherné udržitelné bydlení na stromech

Co říkáte na probuzení v korunách stromů? Architekt Matthew Chamberlain chce aktivně pomáhat v boji proti vysokému...

Fotograf Matěj Dereck Hard: Známé osobnosti se často nestydí a ukazují mi i sexuální pomůcky

Matěj Dereck Hard je určitě jednou z nejzajímavějších postav na tuzemské fotografické scéně. Publikuje knihy, ve svých sériích znázorňuje...

4 wellness resorty v Čechách a na Moravě, které musíte vyzkoušet

Pokud už nemáte v plánu vyjíždět objevovat krásy cizích zemí, ale přesto byste ještě před koncem dovolené...
Zavří­t reklamu