Středa, 5 října, 2022
spot_img

Veganka na útěku: Měla luxusní restauraci, pak přišla o peníze i pověst kvůli muži z internetu

Slíbil jí, že zajistí jejímu psovi nesmrtelnost, a ona zpronevěřila dva miliony dolarů a chtěla s ním uprchnout. Tohle se vážně stalo. A docela nedávno. Opravdový příběh Sarmy Melngailis, veganské královny z Manhattanu, vypráví dokumentární série Veganka na útěku (Bad Vegan), která je od minulého týdne k vidění na Netflixu.

Její bizarní příběh otevřel v roce 2016 v magazínu Vanity Fair novinář Allen Salkin. Sarma Melngailis bývala v New Yorku váženou osobou. Na Manhattanu si v roce 2004 otevřela raw a vegan restauraci Pure Wine and Food, kde si podávaly dveře celebrity jako Owen Wilson, Anne Hathaway nebo Alec Baldwin.

Drahé a syrové

Nebyla první, kdo přišel s nabídkou raw jídel, takové podniky se v USA objevily už v 90. letech. Sarma ale se svým tehdejším partnerem, uznávaným šéfkuchařem Matthewem Kenneym vycítila obchodní potenciál bezmasého stravování a zaměřila se na „posh“ klientelu, která naskočila na trend zdravé výživy, ale nechtěla se vzdát posezení u skleničky. Kvalitní vinný lístek, příjemné prostředí i hvězdná návštěvnost pomohly vzhůru restauraci, jež se stala symbolem moderního životního stylu.

Sarma Melngailis ve své restauraci, foto: Netflix

Sarma původně vystudovala ekonomiku a chvíli pracovala ve finančním sektoru. Až poté objevila vášeň pro jídlo, absolvovala Francouzský kulinářský institut a vrhla se do podnikání v gastronomii. S Matthewem ještě stihli vydat raw kuchařku, ale brzy se rozešli a restaurace, která nabírala na popularitě, zůstala pod jejím vedením.

Nesmrtelný pes

Zkáza započala po roce 2010, když se Sarma seznámila s mužem, který si říkal Shane Fox. Poznala ho na sociálních sítích prostřednictvím diskuze na profilu Aleca Baldwina, proto si myslela, že je to společný známý, a měla k němu důvěru. Ve skutečnosti se jmenoval Anthony Strangis. Byl to gambler a velmi schopný manipulátor. Přesvědčil Sarmu, že jí může dát sílu, aby zachránila svět veganstvím, pro které dýchala. Sarma se za něj provdala a naprosto mu podlehla. Uvěřila mu i to, že jí i jejímu psovi zajistí nesmrtelnost.

Kromě její víry už k tomu potřeboval jen její peníze. Dala mu přístup k bankovním účtům a postupně vyždímala restauraci i investory. Shane utápěl dolary v kasínech, a když už nebylo kde brát, Sarma se s ním vydala na útěk. Chytili je v motelu, když si objednávali pizzu. Neveganskou.

Zneužitá žena

Teprve pak Sarmě došlo, že všechno, čemu věřila, je pryč. Přiznala vinu a odseděla si čtyři měsíce. Zastupoval ji právník Jeffrey Lichtman, který před tím obhajoval mexického drogového bosse přezdívaného El Chapo.

Záhadný Shane Fox alias Anthony Strangis, foto: Netflix

Případ Sarmy Melngailis není příběhem vypočítavé podvodnice a zlodějky, ale důvěřivé a zneužívané ženy, která naletěla násilnickému podvodníkovi. V roce 2018 se se Strangisem rozvedla a nyní žije v New Yorku se svým psem.

Na Instagramu se omluvila, že vědomě nikomu nechtěla ublížit: „Nikdo mi nedržel zbraň u hlavy, takže se samozřejmě bude říkat, že jsem měla na výběr. Jasně. Ale říct, že jsem musela být hloupá nebo šílená, je dost zjednodušující. Nejsem hloupá a nejsem blázen. Cítím se ponížená a zahanbená všemi způsobenými škodami, ale pracuju na tom, abych si znovu vybudovala pevné základy sebedůvěry a sebevědomí.“

Kompletní sumu, kterou dostala od Netflixu, věnovala na vyplacení svých bývalých zaměstnanců, kterým dlužila na výplatách.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

Jak se nebát udělat krok kupředu a proč je pro nás...

Doprava, nebo doleva? Černá, nebo červená? Zůstat, nebo odejít? Pomůžeme vám usnadnit si proces rozhodování, ať už jsou to malá, všední rozhodování, nebo ta zásadní, která mohou úplně změnit život.

Opravdu řídíte svůj život? Mindlessness aneb Jak nám škodí žití na...

Schválně se ohlédněte za svým posledním víkendem. Kolikrát jste se vědomě zastavili a nacítili se na své tělo a na to, co opravdu potřebuje?...

Český animovaný film útočí na Zlatý glóbus + 5 dalších dobrých zpráv

Film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, který vznikl podle knihy novinářky Petry Procházkové a jejích zkušeností z Afghánistánu, byl...

Salon Popper Prague: Síla tradice i odkaz první republiky

Salon Popper Prague je dámský krejčovský salon, jenž navazuje na prvorepublikový podnik, který provozovali předci nynější majitelky Evy Matějkové....

Syndrom podvodníka: Když nevěříte svým úspěchům

Ať se snažíte, jak se snažíte, nepřipadáte si dost dobrá. Je jen náhoda, že jste vůbec vystudovala a v práci vás ještě nevyrazili. Ale až na to přijdou, že vlastně nic neumíte… Zní vám to povědomě?

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu