Čtvrtek, 6 října, 2022

Studio Zahy Hadid v Číně postaví kulturní centrum nad rušnou silnicí

Projekt nového centra je ukázkou promyšleného přístupu, který propojuje technologické inovace s respektem k přírodě a k lidem.

Londýnské studio Zaha Hadid Architects (ZHA) v červnu vyhrálo soutěž na návrh kulturního a uměleckého centra ve městě Jinghe New City v čínské provincii Šen-si, které je sídlem vědy a techniky. Rozrůstá se zde průmysl se zaměřením na nové materiály, umělou inteligenci a letectví, vše s ohledem na životní prostředí.

Design centra koresponduje se stávajícím urbanistickým plánem, který počítá s propojením nové multimediální knihovny s novým divadlem múzických umění, multifunkčními sály, ateliéry a výstavními galeriemi prostřednictvím vyvýšených nádvoří, zahrad a cest, které se klenou nad osmiproudou silnicí.

Interiér multifunkčního hudebního sálu, foto/render: Atchain

Elegantní linie jsou poznávacím znamením práce uznávané architektky Zahy Hadid. V tomto případě odrážejí krajinu s řekou Jinghe, jež se proplétá mezi horami. Stejně tak se centrum proplétá městem a spojuje obchodní a rezidenční čtvrti s parkem a řekou, a zároveň přivádí obyvatele města do srdce budovy, kde jim poskytne přímý přístup do plánované stanice metra. Série prolínajících se vrstev a povrchů je napojená na krajinu a přináší lidem prostor pro kulturní život i odpočinek.

Divadlo na jižní straně pojme pojme 450 návštěvníků a může být přizpůsobeno různým typům akcí. K dispozici je multifunkční sál, ateliéry a galerie rozmístěné kolem divadla tak, aby využívaly veřejný prostor a umožňovaly mezioborovou spolupráci.

Plány pracují s optimalizací slunečního zářezí, využívají denního světla a přirozeného větrání. Budovy jsou osazeny fotovoltaickými panely pro výrobu elektřiny a počítá se se zachytáváním dešťové vody. Při výstavbě centra budou upřednostňovány lokálně vyrobené materiály s vysokým obsahem recyklátu.

Architektonický návrh komunikuje s okolní krajinou. Foto/render: Atchain

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

V Ostravě vzniká unikátní mural. Barvy mu dodá uhlí a stavební...

Jan Lörincz vyhrál soutěž na výtvarnou realizaci 200 metrů dlouhé zdi nad stadionem Bazaly i díky záměru využít pouze barvy, které získá z pigmentů posbíraných na území města.

Fotograf uspořádal výstavu pod mořskou hladinou. Chce upozornit na znečištění

Chodit na výstavy do galerií už se může jevit jako nuda. Rozhodně tedy ve srovnání s projektem Plastic ocean, který má na svědomí Andreas...

Hvězdná Olivia Palermo a značka Karl Lagerfeld představily společnou kolekci

Influencerka, návrhářka, stylistka a pravidelná okupantka předních příček žebříčků nejlépe oblékaných žen světa Olivia Palermo už před časem ohlásila...

Za oponou se skrývá dřina, slzy, pot i frustrace. Přesto je ale povolání baletky výjimečné, říká Markéta Pospíšilová

Jako první Češka získala angažmá v prestižním souboru Les Ballets de Monte Carlo a posledních pět let si tak...

3 aplikace, které vám zjednoduší život

V dnešní uspěchané době je občas těžké zorientovat se v záplavě povinností a mít vždy všechna potřebná data a...

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu