Pátek, 9 června, 2023

Výstava vás vezme mezi hippies v San Franciscu i bohémské umělce v Paříži

V pražské Kunsthalle začala výstava Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000. Je poctou bohémství – životnímu stylu, který vyznává absolutní svobodu a uměleckou volnost.

Prostřednictvím obrazů, fotografií nebo třeba videa vás výstava provede pěti dekádami od poloviny minulého století po přelom milénia a představí různé podoby bohémství ve světě – od romantické Paříže, která byla kolébkou bohémství, přes uvolněná americká města jako San Francisco nebo New York, kde jeho formu v 60. letech ovlivnilo hnutí hippies, po vzdálenou exotiku jako Teherán či Peking. Dozvíte se něco o vývoji a budete moct nahlédnout do jádra uměleckých subkultur a komunit, které žily mimo mainstream.

„Odkaz pařížské bohémy, který od svého vzniku pokračoval až do čtyřicátých let 20. století přes impresionismus, kubismus, dadaismus a surrealismus, je dobře zdokumentován a byl předmětem nespočtu výstav a publikací. Nejnovější projekt Kunsthalle Praha se zabývá projevy bohémy po druhé světové válce, a to nejen v Evropě, ale i na ostatních světadílech,“ vysvětluje Christelle Havranek, hlavní kurátorka Kunsthalle Praha.

Výstavu, která sdružuje 39 tvůrců, připravil hostující kurátor a publicista Russell Ferguson z Los Angeles. Většina z umělců, jejichž díla byla zapůjčena ze zahraničních muzeí i soukromých sbírek, u nás ještě nikdy nevystavovala. Českou scénu reprezentuje fotografka Libuše Jarcovjáková, která v 70. a 80. letech v pražských klubech dokumentovala utajovaný život LGBT komunity.

Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000 můžete navštívit až do 16. října 2023. Součástí doprovodného programu budou přednášky, projekce či koncerty. Výstavu doplňuje kniha Russella Fergusona a pak také playlist, který dotvoří tu pravou bohémskou atmosféru. Najdete v něm skladby Boba Dylana, Ramones nebo The Velvet Underground.

Vychází 29. května

5 originálních umělkyň, které stojí za vaši pozornost

Představujeme vám kreativní ženy – osobnosti s nekonečnou fantazií, které pomůžou prohloubit váš vztah k umění. Vyprávěly nám o hledání inspirace a o nových začátcích.

Ekologické trendy v architektuře: Omítka z konopí i kompostovací záchodky

Udržitelnost a architektura se v posledních letech propojují čím dál tím více. Není tak divu, že se studia i ekologičtí vizionáři předhání v tom,...

Detox šatníku: 13 tipů na módní očistu a nákupy oblečení, které nezůstane ležet ve skříni

Víme, jak chytře nakupovat a jak poskládat snadno kombinovatelný šatník, aby se vám už nikdy nestalo, že si budete zoufat: „Nemám co na sebe!“

5 zásad zdravého stravování podle My Chef Kitchen

Pokud stále tápete, co zařadit do vašeho jídelníčku, aby nejen lahodil vašim chuťovým pohárkům, ale byl také co nejzdravější,...

Lady Dior Art: Ikonická kabelka podle 11 umělců z celého světa

Už posedmé vyzval módní dům Dior výtvarníky, aby kreativně pojali model kabelky Lady Dior. Oslavovali ženskost, tradice i každodenní život.
Zavří­t reklamu