Středa, 5 října, 2022

V Ostravě vzniká unikátní mural. Barvy mu dodá uhlí a stavební odpad

Jan Lörincz vyhrál soutěž na výtvarnou realizaci 200 metrů dlouhé zdi nad stadionem Bazaly i díky záměru využít pouze barvy, které získá z pigmentů posbíraných na území města.

Byla to detektivní práce, trocha alchymie a hodně trpělivosti. Pigment hledal na různých místech. Chtěl využít těžební a stavební odpad z blízkých lokalit a dotknout se tak otázky udržitelnosti nejen v umění. Heřmanická halda poskytla širokou škálu barevných odstínů horniny od béžové přes oranžovou po tmavě šedou, odstín červené pochází z cihel, černá a šedá z uhlí. Využil i hašené vápno, které objevil na brownfieldu v Třebovicích. Myslel také na orientaci zdi k jiho-jihozápadu, proto se rozhodl minimalizovat použití černé barvy, aby nedocházelo k nežádoucímu zvyšování teploty.

Informace o hledání a vytváření barev zprostředkovával v graficky ztvárněném deníku na svých sociálních sítích a v plánu měl také uspořádat workshop pro studenty uměleckých škol. Poznatky o míchání a zpracovávání pigmentů čerpal na VUT v Brně a na VŠCHT Pardubice. Sesbírané materiály se pomlely na třech různých zařízeních, na procesu se podílela fakulta metalurgie Vysoké školy báňské. V laboratoři firmy Rokospol se barvy namíchaly a tento týden se začalo s výmalbou, která potrvá do září.

Výtvarník, v graffiti komunitě známý jako Bogy, pracuje s přiznanou strukturou betonu a rozhodl se zachovat na zdi původní nápis, který zní Jano, miluji tě! M. Prostřednictvím facebooku Moravskoslezského kraje vyslal výzvu, aby se mu přihlásil jeho autor.

Bogyho návrh, připomínající jeskynní malby, zvítězil v mezinárodní soutěži, kterou vypsalo město Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Cílem bylo realizovat mural na opěrné zdi v městské části Slezská Ostrava v místě, které velmi dobře znají fotbaloví fanoušci, protože se pod ní nachází stadion Bazaly. V porotě usedli zástupci města či ostravský malíř Jiří Surůvka a na tom, že stěnu o délce 202,46 m nakonec pokryje právě Jan Lörincz, se shodli jednomyslně. Kompletní vizualizaci s popisem a zdůvodněním poroty i ostatní zaslané návrhy si můžete prostudovat na streetart.ostrava.cz.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

Ozdobte si domácnost tradičními českými kraslicemi. Podpoříte tak  malérečky, které koronavirus...

Tisíce kraslic leží ladem v domě Zdeňky K. Moravské malérečky, která stejně jako dalších třicet dam převážně důchodového věku, se kterými spolupracuje, doplatila na...

Ženská síla v architektuře. Architektka Lenka Míková řeší, jak prostor ovlivňuje...

„Občas se musím obhajovat víc, než kdybych byla muž,“ říká úspěšná tvůrkyně, jež vede také svůj architektonický ateliér. V profesi, která je často brána...

Muži se nemusí bát přijít, krví po sobě nestříkáme, říká autorka divadelního představení o menstruačním cyklu

Má ji skoro každá žena, přesto je pro mnohé stále tabu a nahlas se o ní většinou příliš nemluví....

Nové ekologické vozy i letadla na baterky. Připravte se na veletrh čisté mobility

Pokud vás zajímají novinky ze světa technologií, a navíc ještě smýšlíte udržitelně, neměli byste chybět na druhém ročníku veletrhu...

Origami jako zrcadlo společnosti

Desítky nejrůznějších míst v Chile jsou zaplněny papírovými „lidmi” v životní velikosti. Umělec Claudio Acuña J. jimi chce donutit...

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu