Úterý, 7 února, 2023

Baarová, Burian, Kryl či Matuška na neznámých fotografiích

V pražské galerii Bohéma začala výstava nejen pro milovníky české historie Neznámé portréty známých: Osobnosti mezi první republikou a totalitou. Některé fotky slavných s pohnutým osudem se veřejnosti představí vůbec poprvé.

Výstava v MacNevenovském paláci na Praze 1 vznikla ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně a přináší unikátní fotografické portréty slavných osobností z různých oborů, kultury i vědy. Hvězdy první republiky, jako byli Vlasta Burian nebo Lída Baarová, a představitele pozdější doby jako třeba Martu Kubišovou nebo Pavla Kohouta dle autorů výstavy spojuje pohnutá cesta osudu – jeden režim je oslavoval, zatímco v jiném období upadli v nemilost.

„Úspěšní lidé jsou pro moderní společnost symbolem její síly a zdrojem (národní) hrdosti. Stačí však, aby se změnily politické poměry, přišel ekonomický pokles nebo jiný náraz, který jejich systém destabilizuje, a z hrdinů, kteří nám měli být vzorem, se stávají obětní beránci, na jejichž úkor si léčíme svoje úzkosti a špatné svědomí. Všechny osobnosti zahrnuté ve výstavě si prožily období slávy i krizí. Jeden den zářily, byly úspěšnými literáty, herci a vynálezci, s nimiž si politici rádi potřásli rukama, a druhý den prchaly do emigrace, ztratily své pracovní pozice a byly na ně pořádány mediální štvanice,“ vysvětluje autor výstavy a kurátor fotografické sbírky Moravské galerie Jiří Pátek.

Nataša Gollová, foto: Karel Kašpařík / Moravská galerie v Brně

Letos na jaře otevřená galerie Bohéma je součástí stejnojmenného obchodu, který se zaměřuje na oblečení a doplňky s motivy z české historie. Značku Bohéma založili manželé Eliška a Oldřich Neubergerovi k výročí oslav 100 let naší republiky. „Pro nás je tato výstava do jisté míry přirozeným vyústěním našeho zájmu o neznámé momentky největších Čechů,“ říkají Neubergerovi. „Baví nás pátrat v archivech a od samého začátku Bohémy se snažíme objevit neviděné a dosud nepublikované fotografie velkých Čechů, jejichž prostřednictvím nabízíme možnost nosit na tričku národní hrdost.“

Výstava začala tento týden a potrvá do 15. ledna 2023.

Vychází 31. ledna

Výstava s díly Alberta Giacomettiho představuje neznámé malby i ikonického Kráčejícího...

Sochař a malíř Alberto Giacometti, který svou tvorbou inspiroval mnoho dalších umělců a jehož díla se draží za miliony liber, byl géniem a experimentátorem,...

Martin Salajka – umělec i vášnivý rybář a chovatel chameleonů

Villa Pellé hostí Mimikry, dosud největší samostatnou výstavu jednoho z našich nejvýraznějších současných expresivních malířů.

Přijměte pozvání do surrealistického snu s novou módní kolekcí Mi fashion label

Návrhářka Lenka Mulabegovič spojila v nové snové kolekci minimalismus s výrazným vizuálem, jenž je poctou umělcům, jako jsou René Magritte a Man Ray. Představí ji na Designbloku.

V prodejním pop-upu Tabule najdete vše pro stylové stolování

Stále vám v domácnosti chybí osobité nádobí, stylové dekorace nebo zajímavé doplňky? Tak si v sobotu 18. května přijďte...

Johnny Depp úspěšným malířem

Svoje obrazy prodal za 3,6 milionu dolarů. A stačilo mu k tomu jenom pár hodin.
Zavří­t reklamu