Úterý, 3 října, 2023

Baarová, Burian, Kryl či Matuška na neznámých fotografiích

V pražské galerii Bohéma začala výstava nejen pro milovníky české historie Neznámé portréty známých: Osobnosti mezi první republikou a totalitou. Některé fotky slavných s pohnutým osudem se veřejnosti představí vůbec poprvé.

Výstava v MacNevenovském paláci na Praze 1 vznikla ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně a přináší unikátní fotografické portréty slavných osobností z různých oborů, kultury i vědy. Hvězdy první republiky, jako byli Vlasta Burian nebo Lída Baarová, a představitele pozdější doby jako třeba Martu Kubišovou nebo Pavla Kohouta dle autorů výstavy spojuje pohnutá cesta osudu – jeden režim je oslavoval, zatímco v jiném období upadli v nemilost.

„Úspěšní lidé jsou pro moderní společnost symbolem její síly a zdrojem (národní) hrdosti. Stačí však, aby se změnily politické poměry, přišel ekonomický pokles nebo jiný náraz, který jejich systém destabilizuje, a z hrdinů, kteří nám měli být vzorem, se stávají obětní beránci, na jejichž úkor si léčíme svoje úzkosti a špatné svědomí. Všechny osobnosti zahrnuté ve výstavě si prožily období slávy i krizí. Jeden den zářily, byly úspěšnými literáty, herci a vynálezci, s nimiž si politici rádi potřásli rukama, a druhý den prchaly do emigrace, ztratily své pracovní pozice a byly na ně pořádány mediální štvanice,“ vysvětluje autor výstavy a kurátor fotografické sbírky Moravské galerie Jiří Pátek.

Nataša Gollová, foto: Karel Kašpařík / Moravská galerie v Brně

Letos na jaře otevřená galerie Bohéma je součástí stejnojmenného obchodu, který se zaměřuje na oblečení a doplňky s motivy z české historie. Značku Bohéma založili manželé Eliška a Oldřich Neubergerovi k výročí oslav 100 let naší republiky. „Pro nás je tato výstava do jisté míry přirozeným vyústěním našeho zájmu o neznámé momentky největších Čechů,“ říkají Neubergerovi. „Baví nás pátrat v archivech a od samého začátku Bohémy se snažíme objevit neviděné a dosud nepublikované fotografie velkých Čechů, jejichž prostřednictvím nabízíme možnost nosit na tričku národní hrdost.“

Výstava začala tento týden a potrvá do 15. ledna 2023.

Vychází 30. října

Syn Mekyho Žbirky, food bloggeři z Brna a další Češi, kteří...

Móda, výtvarné umění, gastro a hudba. To jsou obory, díky kterým je znají ve Francii, Řecku, Británii či USA. Seznamte se s úspěšnými osobnostmi, o nichž ještě uslyšíte.

Tereza Lochmann boří představy o tom, co je to grafika. V...

Žije mezi Prahou a Paříží, pracuje se dřevem, ráda experimentuje a oslavuje přirozenost života. Minulý týden převzala Cenu Vladimíra Boudníka a její práce teď...

Měsíc žen na Wikipedii: Nechceme k svátku kytku, ale článek

Věděli jste, že je na české Wikipedii pětkrát víc článků o mužích než těch o ženách? A že mezi autory je dokonce desetkrát víc mužů než žen? Pojďte to změnit.

Když vaše pleť stárne rychleji než vy aneb Nikdy není příliš brzy na anti-age péči

Proč ještě nepoužíváte krém na oči? Právě na očích se obvykle projevují první známky stárnutí. A nejsou to jenom...

Snům vděčí za své hity Beatles nebo Rolling Stones. Jak v sobě ve spánku probudit genialitu?

Tajemství spokojených a šťastných dní je ukryto v noci a v naší schopnosti spát. Kdo špatně spí, tloustne, má...
Zavří­t reklamu