Domů LOVE PLANET 4 nejzajímavější zelené budovy světa

4 nejzajímavější zelené budovy světa

Kanceláře, hotely i luxusní rezidence jsou čím dál tím častěji zbarvené do zelena. U nás je jednou z ekologicky nejefektivnějších staveb administrativní budova Visionary, působivé jsou ale i objekty za hranicemi naší republiky. Nechte se vtáhnout do světa střech obrostlých rostlinami a inspirujte se klidem v těch nejkrásnějších městských zahradách. 

Je dokázáno, že zeleň ve městech pomáhá při léčbě depresí a přirozeně podporuje duševní pohodu člověka. Samozřejmě má pak také blahodárný vliv i na kvalitu života. Městské zahrady a lesy jsou tak stále populárnější, ať už se jedná o byty, kanceláře, hotely nebo restaurace. Lidé na nich oceňují především jejich udržitelný nádech a snahu minimalizovat dopad výstavby stále nových a nových budov na životní prostředí. Podívejte se na ty nejzajímavější z nich.

Toronto Tree Tower
Foto: Instagram

1. Toronto Tree Tower, Kanada

Toronto Tree Tower je dílem architekta Chrise Prechta a společnosti Penda. Tato působivá zelená rezidence je vyrobena ze dřeva a zdobí ji nádherné květiny i vzrostlé stromy na balkoně, pod jejichž stínem se můžete ukrývat při pití ledového koktejlu. Budova je vysoká dvaašedesát metrů a tvoří ji celkem osmnáct podlaží. V době, kdy ve městech dominuje ocel, beton a sklo, působí tato pokroková budova jako příjemný kontrast.

Park Royal Hotel Pickering
Foto: Instagram

2. Park Royal Hotel Pickering, Singapur

Firma WOHA, které je známá pro začleňování rozsáhlé zeleně do svých budov, vybudovala jednu z nejpozoruhodnějších zelených staveb s názvem Park Royal Hotel Pickering. Tento luxusní singapurský hotel s jedinečnou architekturou, vyvýšenými terasovitými zahrádkami, bazény a vodopády byl otevřen v roce 2013 a najdete v něm 376 pokojů. Páté patro je vyhrazené pro wellness radovánky, denní lázně, fitness centrum či restauraci a bar. Všudypřítomné zahrádky jsou navíc navrženy tak, aby byly soběstačné a spotřebovávaly minimální energii pomocí solárních panelů, pohybových senzorů nebo dešťové vody.

Off The Grind Office
Foto: Instagram

3. Off The Grid Office, Bukurešť

Off The Grid Office je budova známá jako exteriérový interiér. Podle jejího tvůrce Stefana Mantu má znázorňovat naši neustálou potřebu spojení s přírodou. I proto asi nenajdete na světě stavbu, která by vyzařovala větší klid. A ve které by práce byla doslova odpočinkem.  

Shilda
Foto: Instagram

4. Shilda Winery, Gruzie

Britská společnost X-architecture postavila v gruzínském Kakheti na rozloze 2000 metrů čtverečních vinařství Shilda. Podle historických pramenů je právě vinařská kultura v této oblasti velmi stará, což dokazují také archeologické artefakty. Není tak divu, že i Shilda se stala oblíbenou značkou na tamním trhu. Ekologicky řešená a udržitelná budova pak splývá s krajinou vinic tak dokonale, že vypadá, jako by byla jejich přímou součástí.

- Reklama -

Patrik a Petra Eliášovi: Protiklady v harmonii

Petra a Patrik, vystudovaná diplomatka a hokejista. Ona, částečná introvertka, která si musela cestu ke sportu sama...

Rasismus a ošoupané tenisky: Gucci pod palbou kritiky

Na značku Gucci se snesla vlna kritiky. Lidé na sociálních sítích ji nejdříve kvůli černému svetru se...

Kam ze sjezdovky? Lázeňská centra táhnou

Doporučujeme dvě švýcarská lázeňská centra, která jsou architektonickými skvosty, za nimiž se stojí za to vydat v letní i...